اتمیزه کردن محتوا (Content Atomization) چیست؟

تصویری از یک مدل مولکولی که برای استعاره از اتمیزه کردن محتوا است.

نخستین بار تاد دفرن (Todd Defren) که یک متخصص شبکه‌های اجتماعی مشهور است، از اصطلاح اتمیزه کردن محتوا (Content Atomization) استفاده کرد. اتمیزه کردن به صورت کلی به معنای تجزیه و تقسیم کردن یک چیز به قسمت‌های کوچک‌تر است. پس اتمیزه کردن محتوا هم به معنای تقسیم یک محتواها به قسمت‌های کوچکتر و انتشار آن‌هاست. آن را می‌توان نوعی استفاده مجدد از محتوا نیز به حساب آورد.

در اتمیزه کردن محتوا، ممکن است اهداف ذیل دنبال شود:

 • انتشار محتواها به صورت سریالی (روزانه، هفتگی و یا ماهانه)
 • تقسیم محتوا به موارد کوچک باعث بشود تا مخاطبان بتوانند به صورت بهینه‌تری مطالب را دنبال کنند و از فواید آن استفاده کنند.

همچنین محتوا می‌تواند پیش از شروع فرایند تولید نیز اتمیزه شود. به این صورت که به جای آن که بخواهیم محتوایی بنویسیم که یک تا دهِ یک موضوع را پوشش می‌دهد، آن را به ده بخش تقسیم می‌کنیم و محتوا را در ۱۰ بخش تولید می‌نماییم. در اینجاست که اشتراکاتی میان اتمیزه کردن و استفاده مجدد از محتوا به وجود می‌آید. و می‌بینیم که اتمیزه کردن انگار نوعی از همان استفاده یا انتشار مجدد است که پیشتر درباره‌اش به صورت مفصل صحبت کرده‌ایم.

چرا اتمیزه کردن محتوا اهمیت دارد؟

زمانی که اتمیزه کردن به صورت درست و صحیح انجام شود، فواید زیادی را به ما می‌رساند.

 1. مزایای سئو: تعدد محتواها معنی‌اش این است که شانس شما برای هدف قرار دادن یک کلمه‌ی کلیدی بیشتر می‌شود. این یعنی با اتمیزه کردن یک محتوایی که با یک کلمه یا کلمات کلیدی خاص نوشته شده، به راحتی می‌توانید رنک خود را در گوگل بالاتر ببرید.
 2. فرصتی برای استفاده مجدد از محتوا:  با استفاده از اتمیزه کردن می‌توانید محتوای خود را در قالب‌های مختلف نیز منتشر کنید. مثلاً یک محتوای بلند را می‌توانید در قالب چند توییت یا کپشن اینستاگرام نیز منتشر کنید. همچنین محتواهای سریالی، منبع خوبی برای تولید پادکست یا خبرنامه‌های ایمیلی هستند. انتشار مجدد محتوا نیز مزایای فراوانی دارد از جمله این که محتوای شما در اختیار مخاطبان بیشتری قرار می‌گیرد.
 3. درگیری بیشتر مخاطبان (Engagement):  یک قانون نانوشته در اینترنت وجود دارد که طبق آن محتوای کوتاه‌تر، راحت‌تر از محتوای بلند خوانده می‌شود. واقعیت این است حواس مردم، خصوصاً در شبکه‌های اجتماعی، راحت پرت می‌شود. این یعنی محتواهای بلند هم فقط چند جمله‌ی اولشان خوانده می‌شود. پس با اتمیزه کردن می‌توانید شانس خوانده شدن محتوا به صورت کامل را افزایش دهید. پس احتمال درگیر شدن مخاطب، کامنت یا به اشتراک گذاشتن آن بالاتر می‌رود. هر چه درگیری مخاطبان با محتوای شما بیشتر باشد، محتوای شما در بین افرادی که دنبال‌کننده‌تان هم نیستند، بیشتر دیده می‌شود.
 4. فرصت‌های بیشتر برای تبدیل مخاطب به مشتری: با تولید مجموعه‌های سریالی محتوا، در واقع شما چارچوبی می‌سازید که می‌توانید در راستای آن، شانس دعوت به عمل (Call to action یا CTA) را نیز افزایش دهید. در واقع این یعنی شما فرصت‌های بیشتری برای فراخواندن مخاطب برای خرید دارید. که معنی‌اش این است که احتمال این که نرخ تبدیلتان بالاتر برود، زیاد است.

چگونه اتمیزه کردن محتوا را وارد استراتژی محتوایی خود کنیم؟

در مورد مزایای اتمیزه کردن صحبت کردیم، اما شاید یکی‌اش باقی ماند. این که تقریباً هیچ محدودیتی برای استفاده از اتمیزه کردن در استراتژی محتوایی‌تان وجود ندارد. راه‌ها و ایده‌هایی که می‌توانید از آن استفاده کنید، بی‌شمارند. در ادامه تعدادی از این ایده‌ها را مطرح می‌کنیم.

شما می‌توانید یک محتوای بلند و بزرگ را در نظر بگیرید و آن را به موارد زیر تبدیل کنید:

 1. پست وبلاگ در سایت خودتان
 2. پست وبلاگ در سایت دیگران (به عنوان مهمان)
 3. پست فیس‌بوک
 4. پست لینکدین
 5. توییت
 6. خبرنامه ایمیلی
 7. ای‌بوک یا کتاب الکترونیکی
 8. وایت پیپر
 9. مطالعات موردی (Case Study)
 10. اینفوگرافیک
 11. پادکست
 12. ویدئوهای کوتاه در وبسایت خودتان
 13. ویدئوهای کوتاه در وبسایت‌های میزبانی ویدئو (یوتوب یا آپارات)
 14. وبینار
 15. پست پینترست
 16. پست و کپشن اینستاگرام
 17. کوییز
 18. نظرسنجی
 19. مسابقه
 20. چالش

سخن آخر

اتمیزه کردن محتواهایتان و قرار دادن آن به عنوان یکی از پروژه‌های اصلی در استراتژی محتوایی، می‌تواند مزایای زیادی برای شما به همراه داشته باشد:

 • از منابع و تولیدات که حداکثر استفاده را به بهترین شکل می‌کنید.
 • محتواهای درگیرکننده (Engaging Content) بیشتری تولید می‌کنید.
 • اطمینان حاصل می‌کنید که محتوای شما به دست مخاطبی که می‌خواهید، می‌رسد.
 • بهترین نرخ بازگشت (ROI) را در بازاریابی محتوایی خود تجربه می‌کنید.

برای تمرین اتمیزه کردن می‌توانید یک چالش برای خود راه بیندازید:

 • یک محتوای بلند که قبلاً نوشته‌اید را انتخاب کنید. ترجیحاً دارای یک موضوع کلی باشد.
 • سعی کنید تا این موضوع کلی را به چند زیرموضوع مختلف تقسیم کنید. این زیرموضوع‌ها به نوعی نقشه راه شما خواهند بود.
 • یک قالب محتوایی (از ایده‌هایی که گفتیم) انتخاب کنید.
 • محتوای بلند مورد نظر خود را در قالب مورد نظر و در زیرموضوعات مشخص شده تقسیم کنید.

در مرحله‌ی بعدی می‌توانید محتوای اتمیزه شده را منتشر کنید و منتظر بازخورد بمانید. از طریق نتایج و آمارهای کسب شده، می‌توانید کار خود را ارزیابی نمایید. بعد از ارزیابی می‌توانید مشکلات احتمالی را نیز بیابید.