بک‌لینک چیست و چگونه بک‌لینک بگیریم؟

بک‌لینک

تعریف بک‌لینک خیلی پیچیده نیست. زمانی که یک وبسایت به وبسایت دیگری لینک می‌دهد، به آن بک‌لینگ گفته می‌شود. موتورهای جست‌وجو نظیر گوگل از بک‌لینک به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی و درجه‌بندی سایت‌ها استفاده می‌کند. چرا که زمانی که یک وبسایت به وبسایت دیگری لینک می‌دهد، نشان از این دارد که آن وبسایت مورد اعتماد است و محتوای ارزشمندی دارد. حال اگر این لینک‌ها توسط وبسایت‌هایی که خود قبلاً توسط گوگل به عنوان یک وبسایت با ارزش شناخته شده‌اند به وبسایت شما داده شوند، ارزش بیشتری خواهند داشت و از نظر سئو، رتبه‌ی شما دچار دگرگونی مثبتی خواهد شد.

نقش بک‌لینک چیست و چگونه کار می‌کند؟

بک‌لینک‌ها نقش مهمی را در الگوریتم موتورهای جست‌وجو و سئو ایفا می‌کند. بک‌لینک‌ها یکی از مواردی هستند که برای رشد و پیشرفت وبسایت خود باید آن‌ها را در اولویت قرار دهید.

می‌توان بک‌لینک‌ها را به گفت‌وگوی میان وبسایت‌ها تشبیه کرد. فرض کنید شما یک بلاگری هستید که در مورد مسائل ورزشی می‌نویسید. بلاگر دیگری که در یک مجله ورزشی معروف کار می‌کند، مقاله‌ای راجع به موضوع مشابه می‌نویسد و به پست شما لینک می‌دهد. از آن‌جایی این مجله بسیار معروف است، بسیاری از وبسایت‌های دیگر نیز به مقاله‌ی این مجله لینک می‌دهند. از این طریق وبلاگ شما دارای تعداد زیادی بک‌لینک معتبر خواهد شد. وبلاگ آن مجله نیز هم همینطور. اساساً یک موقعیت برد-برد برای دو طرف است.

چرا بک‌لینک‌ها مهم هستند؟

بک‌لینک‌ها اساساً رای‌هایی از سوی وبسایت‌های دیگر محسوب می‌شوند. انگار که وبسایت‌های دیگر با رای خود به موتورهای جست‌وجو می‌گویند «این محتوا با ارزش، معتبر و مفید است». بنابراین هر چه این گونه رأی‌های شما بیشتر باشد، برای شما فایده بیشتری خواهد داشت.

استفاده از لینک‌ها در رتبه‌بندی گوگل، اتفاق جدیدی نیست. در حقیقت شاید جالب باشد بدانید که بک‌لینک در الگوریتم اصلی و ابتدایی گوگل (که PageRank نام گرفت) هم وجود داشت. با وجود این که تاکنون صدها و شاید هزاران تغییر در الگوریتم گوگل به وجود آمده، اما بک‌لینک همچنان در الگوریتمش حضور دارد. خود گوگل رسماً تأیید کرده که بک‌لینک یکی از سه فاکتور اصلی این موتور جست‌وجو برای رتبه‌بندی سایت‌هاست.

علاوه بر رتبه گوگل و بالا رفتن وبسایت در صفحه نتایج، بک‌لینک‌ها دو فایده دیگر نیز دارند. اول این که بک‌لینک‌ها به شناسایی و ایندکس شدن وبسایت شما کمک می‌کنند. ممکن است صفحه‌ای از وبسایت شما هنوز توسط ربات‌های موتورهای جست‌وجو پیدا و ایندکس نشده باشد. زمانی که این ربات‌ها در حال بررسی صفحات وبسایتی هستند که به وبسایت شما لینک داده‌اند، این صفحات کشف می‌شوند. پس بک‌لینک‌ها می‌توانند به سریع‌تر ایندکس شدن صفحات وبسایت شما کمک کنند.

فایده بعدی افزایش ترافیک وبسایت شماست. زمانی که یک وبسایت معتبر و پربازدید به وبسایت شما لینک می‌دهد، به طور طبیعی تعداد زیادی از کاربران بر روی آن لینک کلیک می‌کنند و ترافیک وبسایت شما از این طریق افزایش پیدا می‌کند. چه بسا آن کاربران از محتواهای وبسایت شما راضی باشند و به مخاطبان همیشگی شما تبدیل شوند. این‌ها همه مزیت‌هایی هستند که از طریق بک لینک به وبسایت شما می‌رسند. از همین روست که در بحث سئو روی مهم بودن بک‌لینک‌ها تأکید زیادی داریم. پیشتر هم اشاره کردیم که خود گوگل هم بک‌لینک‌ها را جزو سه فاکتور اصلی رتبه‌بندی وبسایت‌ها به شمار می‌آید. واقعیت این است که گوگل خیلی کم چیزی را به صورت روشن و واضح اعلام می‌کند. این که گوگل به صورت روشن در مورد بک‌لینک‌ها سخن گفته، اهمیت بالای آن‌ها را نشان می‌دهد.

انواع بک‌لینک

به طور کلی ما دو نوع بک‌لینک داریم. بک‌لینکِ NoFollow و DoFollow. در نوع NoFollow یک تگ rel=nofollow در کد html لینک قرار می‌گیرد و از این طریق به موتور جست‌وجو اطلاع داده می‌شود که از این لینک چشم بپوشاند. پس اساساً چنین لینک‌هایی ارزش ندارند.

اما لینک‌های DoFollow آن لینک‌هایی هستند که همه به دنبالش هستند و بسیار ارزشمند است. اگر سایت‌های معتبر و پربازدید به شما لینک بدهند، برای شما خیلی مفید خواهد بود.

با این حال نوعی از بک‌لینک‌ها نیز وجود دارند که بد شمرده می‌شوند. بک‌لینک‌هایی که از طرف سایت‌های مشکوک به سایت شما داده می‌شوند می‌توانند شما را متضرر کنند. چنین کارهایی می‌تواند شما را مستحق دریافت جریمه گوگل کند یا این که گوگل وبسایتتا را از ایندکس خود خارج نماید.

به خاطر داشته باشید که کمیت بک‌لینک مهم نیست، بلکه این کیفیت آن است که اهمیت دارد.

چگونه بک‌لینک بگیریم؟

بک‌لینک لینک رفتن امری زمان‌بر و سخت است. در اینجا راه‌های آسان بک‌لینک گرفتن را برای شما فهرست کرده‌ایم:

  • لینک وبسایتتان را به پروفایل شبکه‌های اجتماعی‌تان اضافه کنید
  • ببنید کدام پست‌ها در گوگل وضعیت بهتری دارند و سعی کنید آن‌ها را بهبود ببخشید و گسترش دهید.
  • محتواها و پست‌های «چگونه…؟» و «چرا…؟» (راهنما) بنویسید. این فرمت پست‌ها بک‌لینک بیشتری می‌گیرند.
  • محتواهای با فرمت راهنمای کامل یا ultimate guide بنویسید. این پست‌ها هم از نظر بک‌لینک گرفتن وضعیت خوبی دارند.
  • در وبلاگ و وبسایت‌های دیگر پست مهمان بنویسید.
  • و در آخر می‌توان به صورت کلی گفت که محتوای خوب تولید کنید. محتوای با کیفیت، مفید و ارزشمند خود به خود مخاطب جذب خواهد کرد، مدیران وبسایت دیگر را به وبسایت شما خواهند کشاند و به صورت طبیعی برای شما بک‌لینک تولید می‌کند.

چگونه بک‌لینک‌هایمان را چک کنیم؟

راه‌ها و ابزارهای زیادی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید بفهمید چه وبسایت‌هایی به شما لینک داده‌اند. این ابزارها شامل مواردی همچین گوگل سرچ کنسول، SEMRush، Ahrefs و غیره هستند.

زیر نظر داشتن بک‌لینک‌هایتان اهمیت زیادی دارد. گوگل توصیه می‌کند که از سایت‌های خطرناک و مشکوک بخواهید که لینک‌هایتان را حذف کنند. اگر این کار را انجام ندهید، گوگل شما را جریمه خواهد کرد. و رتبه وبسایت شما در صفحه نتایج گوگل افت شدیدی خواهد کرد.

پس پاسخ دادن به این سه سوال اهمیت دارد:

  • کجا می‌توانم همه بک‌لینک‌هایم را پیدا کنم؟
  • از کجا بفهمم وبسایت‌های که به من لینک داده‌اند مشکوک هستند؟
  • چگونه با مدیران وبسایت‌های مشکوک ارتباط برقرار کنم؟

با استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) می‌توانید بک‌لینک‌های وبسایت خود را چک کنید. اما اضافه شدن اطلاعات به این ابزار و جمع آوری آن ممکن است کمی طول بکشد.

ابزارهای سریع‌تر و بهتری نیز وجود دارند. مثلاً با ابزار SEMrush می‌توانید خیلی سریع‌تر لینک‌ها را پیدا کنید و پاسخ آن سه سوال اصلی هم دریافت کنید.